Startujemy z regionalną stroną Folkowiska

Strona internetowa roztocze.folkowisko.pl będzie jedyną w swoim rodzaju. Jej celem będzie pokazanie historii, miejsc, ludzi i społeczności związanej z Roztoczem i Folkowiskiem.

Aktywem biorącym udział w redagowaniu strony są członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko”. Wkrótce pojawi się więcej informacji o tej inicjatywie.

Tutaj, na tej stronie, słowo „Folkowisko” będzie oznaczać czwarty rodzaj miejsca do wypoczynku, rekreacji i inspiracji. Takie nazwy jak letnisko (letni kurort), zimowisko (zimowy kurort), zdrojowisko (miejscowość uzdrowiskowa, w której na bazie znajdujących się tu naturalnych źródeł wód leczniczych prowadzona jest działalność kuracyjna), określają sposoby i okoliczności wypoczynku. Folkowisko, to region ze spójną historią i kulturą, który tworzy całokształt dla danego miejsca z minimalnym znaczeniem historii rodów szlacheckich. Większy nacisk kładziemy na zwykłego człowieka i jego środowisko. Dlatego też pierwsza zakładka, jaka powstała na stronie, zawiera zbiór informacji historycznych związanych ze zniesieniem pańszczyzny na Roztoczu i w okolicy.